Blefaroplastika (plastická operace očních víček)
Trpíte blefarochalasou, tedy poklesem a převisem ochablé kůže na horních či dolních víčkách? Plastické operace očních víček provádíme na pracovišti VISUS v Náchodě a Hradci Králové v Estetickém laserovém centru ESTELA.Poučení pacienta před blefaroplastikou
Rozhodli jste se pro operaci blefarochalasy (nadbytku kůže na horních nebo dolních víčkách ). Před tímto zákrokem budete ošetřujícím lékařem podrobně informováni o způsobu operace, o možných komplikacích a o pooperační léčbě. Pokud jsou nároky pacienta na výsledek operace blefarochalasy nereálné nebo je není možné z medicínského hlediska splnit, může chirurg operaci odmítnout. Z odborného, morálního i etického hlediska má na toto rozhodnutí chirurg právo..
Důvod operace
S přibývajícím věkem dochází ke ztrátě elasticity kůže, což se projevuje poklesem horních víček. Vznikající nadbytek kůže se stává nejen vadou estetickou, ale někdy i funkční. Ta se projevuje ztíženým pohybem víček, výraznou únavou očí, slzením a nezřídka i zhoršeným viděním při zúžení zorného pole vnímané pacientem. Nemalou roli zde hraje také genetická dispozice. V případě neestetických změn dolních víček dochází k povolování septa očnice, které způsobuje výhřez tukové tkáně a vznikají tak nápadné váčky, které mají tendencí se zvětšovat. V obou případech je řešením plastická operace, která je z estetického i zdravotního hlediska velmi efektivní.

S sebou si přineste:
- Občanský průkaz
- Průkaz zdravotní pojišťovny
- Léky, které doma běžně užíváte
- Finanční obnos za kosmetický operační výkon, který není hrazen z veřejného zdravotního pojištění
Před operací
Před každou kosmetickou operací blefarochalasy (hrazenou pacientem) předchází individuální odborná bezplatná konzultace. Součástí konzultace je klinické vyšetření lékařem, zhodnocení aktuálního nálezu na víčkách a rozhodnutí o vhodnosti či nevhodnosti operace. U pacientů, kteří jsou léčeni antikoagulačnímu léky (např. Warfarin) nebo antiagregačnímu léky (např. Anopyrin) je nutné pro vysoké riziko krvácení výkon předem konzultovat s operujícím lékařem a internistou. V zájmu pacienta i v zájmu našem je pozitivní výsledek a oboustranná spokojenost při minimalizaci rizika.
Operační průběh
Operace se provádí v lokální anestezii, která zaručí absolutní bezbolestnost přibližně hodinového zákroku. Princip operace spočívá v odstranění přebytečné kůže a u konkrétních pacientů eventuálně i odstranění přebytku vyhřezávající tukové tkáně přes očnicové septum. Následuje sešití operační rány stehem s použitím nejjemnějších, avšak velmi pevných šicích materiálů. Po zákroku je operační pole zalepeno kompresivním obvazem a dle potřeby přiložen ledový obklad.
Po operaci
Budete odcházet se speciálním krytím operovaných víček. Na cestu uvidíte, avšak je vhodnější dohodnout si doprovod nebo odvoz. Stehy se odstraňují nejdříve po 7 dnech, po jejich odstranění budete podrobně poučeni o další péči.
Možné komplikace
Nejčastější komplikací může být nadměrné nebo nedostatečné odstranění kožního laloku, infekce operační rány, uvolnění stehů v operační ráně, reakce na šicí materiál, alergická reakce na lokálně podávané antibiotikum v masti nebo větší podkožní krvácení (hematom).
Pooperační průběh
Po operaci je třeba zařídit si klidový režim, odpočívat, ledovat oblast operační rány a nevyvíjet žádnou fyzickou aktivitu. Druhý den po výkonu si pacient sejme kompresivní obvaz a na operační ránu si bude aplikovat mast s antibiotikem. Do zaměstnání je možné po operaci nastoupit 3. až 4. den s přihlédnutím k individuálnímu zdravotnímu stavu a typu zaměstnání. Je nutné vyvarovat se jakékoli zvýšené fyzické aktivitě a sportu do odstranění stehů. Po odstranění stehů se doporučuje minimalizovat působení UV záření po dobu cca 1 měsíce,aby nedošlo k pigmentaci v oblasti operační rány. V letních měsících je doporučeno krýt operační ránu krémem s UV filtrem (30-50) a nevystavovat se zbytečně UV záření.
Operační výkon blefarochalasy ze zdravotních důvodů, tedy tam kde tento stav omezuje zorné pole pacienta, je po schválení revizním lékařem plně hrazen pojišťovnou. K žádosti o úhradu výkonu je nutné zdravotní pojišťovně doložit vyšetření perimetru pacienta, dokládající omezení jeho zorného pole.
K přijetí se dostavte v určený den a hodinu.
Nemůžete-li se z vážných důvodů dostavit k přijetí v uvedeném termínu, informujte nás, prosím, s co největším předstihem. Pro pracoviště v Náchodě na telefonním čísle: +420 491 541 202, pro Hradec Králové na telefonním čísle: +420 495 218 608.