Syndrom suchého oka (sicca syndrom)

Syndrom suchého oka je porucha slzného filmu na povrchu oka.

Co to je syndrom suchého oka?

Syndrom suchého oka se u pacienta objeví, pokud slzy nejsou schopné oku poskytnout dostatečnou vlhkost. Syndrom se tedy může objevit v případě, kdy oko slzy neprodukuje nebo jsou slzy produkovány ve snížené kvalitě.
Syndrom suchého oka je pro pacienty velmi nepříjemný. Bez ohledu na příčinu vzniku tohoto syndromu jsou příznaky stejné, zarudnutí, pálení a řezání očí, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění. K obtížím se často přidává i nadměrné slzení, které je vyvoláno zhoršenou kvalitou slzného filmu, který oko nedostatečně chrání a tím dochází k jeho dráždění a větší tvorbě slz.

 

Příčiny

Onemocnění se objevuje ve středním a vyšším věku, častěji u žen v období tzv. přechodu (menopauzy). Může se objevit i u lidí postižených vrozenými či získanými anomáliemi očních víček. Důležitou roli hraje také dlouhodobé užívání očních kapek, některé léky (antihypertenziva, hypolipidemika, psychofarmaka) a některá onemocnění (např. oční záněty, infekce, alergie, autoimunitní onemocnění, cukrovka, poruchy štítné žlázy a další).

 

komplikaceRaději jděte k lékaři!

Řada nemocných se snaží tento problém řešit pomocí volně prodejných očních kapek, odborníci však doporučují obtíže raději konzultovat s očním lékařem. Jen díky odbornému vyšetření očí lze odhalit příčinu zdravotních problémů a stanovit tu nejvhodnější léčbu.

Diagnostika syndromu suchého oka

  • anamnéza
  • vyšetření na štěrbinové lampě (vyšetření rohovky, spojivky, slzného menisku,…)
  • hodnocení paralelních řas bulbární spojivky s okrajem dolního víčka dle Lipcoffa (0–4).
  • hodnocení kvality slz – vitální barvení (lisaminová zeleň, bengálská červeň fluorescein – obarví buňky se sníženou vitalitou, odhalí poškozená oschlá místa), break -up time test ( norma nad 15 s)
  • hodnocení kvantity slz – Schirmerův test

Léčba syndromu suchého oka

Dle výsledku vyšetření lékař zvolí správný lubrikační oční prostředek (tzv. umělé slzy) a to buď ve formě očních kapek nebo očního gelu, které jsou volně prodejné v lékárnách. U nejzávažnějších forem se používají cyklosporinové kapky, kortikoidy v kapkách, sérové kapky vytvořené z vlastní krve pacienta nebo se dočasně provede uzávěr slzných cest implantátem.