Refrakční nitrooční operace

Chcete snížit svou závislost na brýlích? K tomuto účelu slouží refrakční chirurgie. Refrakční operace můžeme rozdělit na laserové a nelaserové. Naše zařízení provádí pouze nelaserové refrakční operace.

 

pouceniO refrakčních nitroočních operacích

Refrakční operace můžeme rozdělit na laserové a nelaserové. U složitějších vad lze různé chirurgické postupy kombinovat. Naše zařízení provádí pouze nelaserové refrakční operace.

duvodDůvod operace (nitrooční čočky)

S postupem věku dochází k vyčerpávání akomodační schopnosti oka tzv. presbyopii (vetchozrakosti). Pacient tedy potřebuje brýle na čtení pokud je bez dioptrií do dálky. Dalekozraký pacient potřebuje v tomto případě dvoje, někdy i troje brýle. Krátkozraký pacient potřebuje brýle do dálky a dle velikosti jeho vady postupně i brýle na blízko. Řešením pro presbyopii jsou hlavně nitrooční nelaserové operace. Dnešní refrakční chirurgie nabízí několik typů nitroočních čoček. Refrakční nitrooční operace připadá v úvahu i jako řešení šedého zákalu (katarakty) s implantací prémiové multifokální čočky.  

Jak fungují trifokální nitrooční čočky

sebou

S sebou si přineste:

 

  • Doporučení k hospitalizaci od Vašeho ošetřujícího lékaře + interní předoperační vyšetření
  • Čisté oblečení + domácí obuv
  • Tmavé brýle
  • Občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny
  • Léky, které doma běžně užíváte, brýle, které nosíte, insulin + dostatečné množství jídla
  • Svačinu a pití
  • Doma před odjezdem posnídejte a vezměte si ranní dávku léků

lecba Princip refrakčních nitroočních operací

Principem všech těchto operací je odstranění Vaší vlastní čočky (obdobně jako u operace šedého zákalu) ultrazvukem a její náhrada čočkou umělou, která je z biokompatibilního materiálu (materiál, který se dobře snáší s lidským tělem). Čočka je implantována do původního pouzdra vlastní čočky, které v oku zůstává. Protože jsou všechny refrakční čočky z tzv. měkkého akrylátového materiálu a jsou složitelné, zavádějí se do oka velmi malým operačním řezem. Použití těch nejkvalitnějších, nejmodernějších materiálů a přístrojové techniky je v refrakční chirurgii standardem.
Výhodou nitrooční čočky je, že trvale odstraňuje riziko vzniku šedého zákalu a výsledná korekce Vaší dioptrické vady zůstává do budoucna již stabilní. Použití nitroočních čoček je vhodné u všech typů refrakčních vad.

prubehPrůběh operace a typy čoček

Operace jsou prováděny ambulantně v dokonalém znecitlivění kapkami pod operačním mikroskopem na operačním stole. U neklidných pacientů a u některých komplikovaných operací je vhodné znecitlivění doplnit injekční anestezií, která se zavádí vedle oka.
Podle nároků pacienta, typu dioptrické vady a věku, máme k dispozici několik různých možností operačních technik a tomu odpovídajících nitroočních implantátů. Používáme kvalitní nitrooční čočky od špičkových výrobců.

Záznam nitrooční operace add on čočky firmy Medicontur, jež odstranila u naší pacientky 15 dioptrií.

Refrakční výměna čočky (RLE)

  • Výměna vlastní čočky s implantací monofokální čočky. Je určena pro vidění na jednu vzdálenost tj. do dálky nebo do blízka. Po operaci pacienti vidí většinou do dálky bez brýlí a na ostatní vzdálenosti potřebují doplňkovou korekci.
  • Je vhodná pro pacienty s postupným nárůstem počtu dioptrií z důvodu ztráty funkčnosti vlastní čočky (obvykle nad 40 let věku). Dalšími vhodnými kandidáty jsou mladší pacienti s velkou refrakční vadou, kde nelze použít jinou metodu pro odstranění dioptrií.
  • Obnova zraku po výkonu je velice rychlá. Již první den po operaci lze očekávat velmi dobré vidění. Někdy je mírně zamlžené, což je způsobeno pooperačním otokem tkání, ale toto během 2-3 týdnů odezní.

Torická nitrooční čočka

  • Je to speciální nitrooční čočka ideální ke korekci astigmatismu, nebo astigmatismu spojeného s jinou dioptrickou vadou v jednom kroku.
  • Je určena hlavně pro pacienty s vyšším astigmatismem pro pacienty s astigmatismem před operací šedého zákalu, který je jen velice obtížně korigovatelný brýlemi nebo pro pacienty po transplantaci rohovky.
  • Principem operace je stejně jako u předchozí skupiny čoček výměna vlastní čočky za čočku umělou. Rozdíl je ale v úpravě čočky, která má určenou přesnou osu implantace.
  • Použitím tohoto typu nitroočního implantátu můžeme dosáhnout podstatně lepšího zraku u pacientů, kde jiný výkon není možný. Pacient po operaci potřebuje doplňkovou brýlovou korekci do blízka v případě že jde o monofokální čočku, ale existuje i varianta multifokální torická, kde by pacient nemusel potřebovat korekci pro čtení.

Speciální typy čoček

Jsou to nitrooční čočky vyráběné zcela individuálně na míru konkrétnímu pacientovi dle refrakční vady maximálně přesně korigující odchylky jeho optického systému oka.

PRELEX (presbyopic lens exchange – výměna čočky u presbyopů)

  • Výměna vlastní čočky a její náhrada speciální čočkou s multifokální optikou nebo multifokální torickou optikou ( korigující vadu refrakční včetně astigmatismu ).
  • Tato čočka má několik refrakčních zón, které poskytují simultánní obraz předmětů umístěných v dálce i v obvyklé čtecí blízkosti. Po operaci je až 80-85% pacientů zcela nezávislých na brýlové korekci jak na dálku, tak do blízka. Zbývající pacienti používají brýle příležitostně (obvykle jen na velmi malé písmo. Tyto čočky nejsou vhodné u náročných pacientů na vidění s častými nočními aktivitami.
glare

Glare – simulace efektu

Halo - simulace efektu

Halo – simulace efektu

  • Nutnou podmínkou pro plné využití vlastností této čočky je nutnost adaptace nervového systému na nový obraz. Adaptace trvá většinou 1-3 měsíce, ale udává se v literatuře i 9 měsíců .
  • Určitou nevýhodou je snížení kontrastní citlivosti a přítomnost nežádoucích světelných fenoménů (glare – viz obrázek, halo – kruhy kolem světel ). Tyto efekty jsou pociťovány s různou intenzitou u pacientů a obvykle nepůsobí rušivě v čase od operace. Výhodou je velice efektivní snížení závislosti na brýlích pro vidění na dálku i do blízka.

po

Před operací

Na očním oddělení v Náchodě provádíme operační zákrok ambulantně. Oční kapky předepsané lékařem před operací katarakty si vyzvednete v lékárně a budete je kapat 1 den před nástupem k operaci 5x denně a ráno v den operace do oka, které bude operováno! V den zákroku se dostavíte v domluveném čase na recepci očního oddělení v Náchodě. Zde Vám sestra založí zdravotní dokumentaci a následně budete odvedeni na „ambulantní pokoj“, který je již napojen na operační sál. Převléknete se do sterilního empíru, své osobní věci si uzavřete do zamykatelných skříněk. Cennosti, větší finanční obnos nechte, prosím, doma, nemůžeme Vám za ně ručit! Poté budete usazeni do pohodlných křesel, sestra Vám bude kapat antibiotické oční kapky k dezinfekci spojivkového vaku, kapky na znecitlivění povrchu oka a kapky na rozšíření zornice. Počkáte na personál sálu, až Vás odvede přes filtr, kde se převléknete se do sterilního empíru, do operační místnosti. Od Vašeho příchodu na ambulanci až po vlastní začátek výkonu může uplynout 1-4 hodiny, proto s tímto časovým údajem počítejte a informujte v tomto smyslu i Váš doprovod!

Těsně před zákrokem se Vám představí Váš operatér. Budete-li mít ještě nějaké dotazy či pochybnosti, prodiskutujte je s Vaším operatérem právě v tuto chvíli. K optimálnímu průběhu operace je nutná Vaše naprostá spolupráce.

po

Po operaci

Budete převedeni se zalepeným operovaným okem zpět do „ambulantního pokoje“. Pokud se nebudete cítit dobře, můžete libovolně dlouhý čas strávit v pohodlných polohovacích křeslech. V opačném případě vyčkáte na předání záznamu operace od operatéra a už nic Vám nebude bránit odchodu z očního oddělení. Je vhodné mít zajištěn doprovod (odvoz).

Po návratu domů spíše polehávejte a odpočívejte. Sledovat televizi můžete. Pokud Vás operované oko bude bolet, vezměte si tabletu proti bolesti, kterou jste zvyklí užívat. Druhý den po operaci je nutná kontrola očního lékaře.

komplikace

Možné komplikace

Jako každý zákrok i tento má své možné komplikace. Vlivem operačních a pooperačních komplikací může dojít přibližně u 0,1% operovaných očí ke ztrátě zraku. Nejzávažnější komplikací je rozvoj hnisavého nitroočního zánětu v pooperačním období.
Vyšší riziko komplikací se vyskytuje u pacientů s jinými očními onemocnění nebo u očí, které v minulosti utrpěly úraz. K možným operačním komplikacím patří natržení pouzdra původní čočky, krvácení do oka, uvolnění závěsného aparátu čočky či propadnutí čočkových hmot do sklivce. Pokud poměry v oku neumožní čočku vložit, lze ponechat oko bez čočky . Nitrooční čočku je možné vložit do oka později – provést tzv. sekundární implantaci. K nejčastějším pooperačním časným komplikacím patří částečné zhoršení průhlednosti rohovky (striata), zánět předního i zadního segmentu oka, přechodné zvýšení nitroočního tlaku (sekundární glaukom), větší zbytková pooperační refrakce, která snižuje vidění pacienta , “Halo a glare” vedlejší fenomeny u multifokálních čoček jsou vnímán v noci . Tyto fenomeny po delším časovém odstupu od operace jsou vnímány méně , pacient si na ně přivykne. Při jakémkoliv pocitu zhoršení vidění, trvalejší bolesti či změně vzhledu oka, okamžitě vyhledejte očního lékaře!

K přijetí se dostavte v určený den a hodinu.

Nemůžete-li se z vážných důvodů dostavit k přijetí v uvedeném termínu, informujte nás, prosím, s co největším předstihem na telefonním čísle: +420 491 541 202.