Co je třeba vědět o kontaktních čočkách?

Zodpověděli jsme pro vás nejčastější otázky na téma kontaktní čočky.

Zásady při použití kontaktních čoček

  • Čočky používejte pouze tehdy, pokud není poškozený obal.
  • Předtím, než začnete manipulovat s Vašimi čočkami, pečlivě si umyjte ruce.
  • S čočkami vždy pracujte nad čistým povrchem, který nepoškodí kontaktní čočky, pokud by Vám upadly.
  • S kontaktními čočkami manipulujte vždy polštářky prstů, zamezte kontaktu čoček s nehty.
  • Před prvním použitím vložte čočky do roztoku na měkké kontaktní čočky alespoň na 2 hodiny.
  • Nepoužívejte na přespání (není-li uvedeno jinak).
  • Před použitím očních i celkových léků se poraďte s ošetřujícím lékařem a s odborným aplikátorem kontaktních čoček.
  • Vyhněte se prostředí se škodlivými výpary, zakouřenému, suchému, klimatizovanému a prašnému prostředí.
  • V případě nepříjemných pocitů v oku – pocit cizího předmětu, pálení, píchání, nepříjemný pocit kolem čočky, světloplachost, zarudnutí oka, svědění, slzení, rozmazané okraje kolem světel, duha, změny vidění, suchost očí – kontaktní čočky vyjměte. Pokud obtíže neustoupí, vyhledejte svého očního specialistu.
  • Čočky nepoužívejte po uplynutí data expirace.

Zde naleznete odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Lze první čočky aplikovat v rámci preventivní prohlídky, nebo musím do specializované ambulance?

Dobrý den, při první prohlídce si vás naměříme,vyšetříme a budeme vědět,jestli je potřeba zkušební pár objednat.Aplikaci pak domluvíme i v termínu mimo ordinační hodiny, ale budete se učit čočky nasadit,vyndat,vysvětlíme vám péči a na to je potřeba více času. Je možné si domluvit první vyšetření a zároveň aplikaci a pokud budou čočky skladem, můžeme je naaplikovat rovnou. Zavolejte si paní Slavíkové 774 163 743 a domluvíte se. S pozdravem MUDr. Kalinová.

Jak mám správně nasadit kontaktní čočku?

Položte si čočku na špičku ukazováku, prostředníčkem téže ruky si stáhnete dolní víčko a druhou rukou si přidržíte horní víčko.
Čočku položte jemně přímo na rohovku. Stále přidržujte víčka a podívejte se směrem dolů, uvolněte a zavřete víčka a jemným promnutím usaďte čočku do správné polohy.

Mohou nosit kontaktní čočky i malé děti?

Ano, Kontaktní čočky mohou nosit i velmi malé děti. Kojencům v indikovaných případech aplikuje čočku oční lékař, který je sám doporučí. Malým dětem nasazují čočky rodiče.

Jak se pečuje o kontaktní čočky?

K úspěšnému a bezpečnému používání kontaktních čoček patří osobní hygiena, hygiena kontaktních čoček a pouzdra, pravidelná výměna a kontrola očí lékařem minimálně jednou za půl roku. Podrobný návod na samostatné stránce Péče a hygiena.

Jak mám správně vyjmout kontaktní čočku?

Víčka držte stejně jako při nasazování čočky nebo přidržujte pouze dolní víčko.

Při pohledu nahoru stáhněte ukazovákem čočku z centra rohovky směrem dolů na bělmo, jemně stiskněte konečky palce a ukazováku a sejměte čočku z povrchu oka. Uveďte čočku do původního tvaru tak, že ji klouzavým pohybem rozbalíte. Zamezíte tím slepení okrajů kontaktní čočky.

Jaké jsou kontraindikace aplikace kontaktních čoček?

Čočky se nesmí používat v případě alergie či přecitlivělosti na prostředky určené k hygieně kontaktních čoček, úrazů oka, zánětů povrchu oka, alergických onemocnění a syndromu suchého oka. Nošení kontaktních čoček je kontraindikováno i tam, kde je zkušenost z minulosti, že pacient nedodržuje zásady péče o kontaktní čočky, doporučenou dobu a způsob nošení a omezení týkající se nošení čoček nebo jestliže se nedostavuje na pravidelné kontroly. Čočky nepoužívejte při vodních sportech, pokud nepoužíváte navíc ochranné plavecké brýle.

Pokud jste nenalezli odpověď na svou otázku, zeptejte se nás pomocí formuláře v části O nás.